• notariusz

  Notariusze S.C. Anna Karczewska, Julia Tokarska - Mazanek

  Kancelaria Notarialna

  slide3
 • notariusz

  Notariusze S.C. Anna Karczewska, Julia Tokarska - Mazanek

  Kancelaria Notarialna

  slide1
 • notariusz

  Notariusze S.C. Anna Karczewska, Julia Tokarska - Mazanek

  Kancelaria Notarialna

  slide2

Jak przeprowadzić sprawę spadkową?

Postępowanie spadkowe po zmarłym przeprowadzane jest w celu potwierdzenia nabycia spadku. Można tego dokonać w sądzie lub przed notariuszem. Którą opcję wybrać? Jak przebiega ta procedura?

Postępowanie spadkowe u notariusza

Postępowanie spadkowe może być przeprowadzone u notariusza. W naszej kancelarii notarialnej w Krakowie spadkobierca może potwierdzić prawo do nabycia spadku poprzez notarialne poświadczenie dziedziczenia. Dokument ten ma moc prawną taką samą jak postanowienie sądu. Co ważne, akt poświadczenia dziedziczenia może być sporządzony przez każdego notariusza, ponieważ nie ma znaczenia miejsce zamieszkania spadkodawcy jak w przypadku postępowania sądowego. Nie trzeba też składać wniosków czy pism procesowych.

Trzeba jednak spełnić kilka warunków. Konieczne jest, aby w kancelarii notarialnej stawiły się wszyscy spadkobiercy ustawowi i testamentowi. Nie może być między nimi sporów w kwestii podziału spadku, a spadek musi być otwarty po 1 lipca 1984 r.

Sprawa spadkowa u notariusza przeprowadzana jest stosunkowo szybciej i łatwiej, a cała procedura jest mniej sformalizowana niż w sądzie.

Postępowanie spadkowe w sądzie

Postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku może być przeprowadzone w sądzie rejonowym właściwym ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania spadkodawcy. Konieczne jest złożenie wniosku o stwierdzenie nabycia spadku wraz z niezbędnymi dokumentami. Efektem postępowania sądowego jest postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku.

W przeciwieństwie do postępowania spadkowego u notariusza sprawa postępowania spadkowe w niektórych przypadkach trwają dość długo. Wynika to z faktu, że w tym przypadku konieczne jest m.in. wyznaczenie terminu rozprawy, w której powinny wziąć udział wszystkie osoby roszczące sobie prawo do spadku.

-

POZOSTAŁE USŁUGI

maska
-

Akty notarialne i poświadczenia

Sporządzamy akty notarialne, w tym między innymi umowy sprzedaży, darowizny, umowy przedwstępne. Tworzymy również testamenty, umowy o podział majątku wspólnego, poświadczenia.

maska
-

Akty poświadczenia dziedziczenia

Sporządzamy akty poświadczenia dziedziczenia mające skutki prawomocnego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku.

maska
-

Doręczenia oświadczenia

Na żądanie strony doręczamy na piśmie jej oświadczenie, mogące mieć skutki prawne, wskazanej przez nią stronie przeciwnej.

maska
-

Spisywanie protokołów

Spisujemy protokoły w formie aktu notarialnego walnych zgromadzeń organizacji społecznych, stowarzyszeń, spółdzielni, spółek i innych osób prawnych w przypadkach prawem przewidzianych.

maska
-

Sporządzanie protestów weksli i czeków

Sporządzamy protesty weksli i czeków. Protest weksla jest aktem publicznym, sporządzanym przez notariusza zgodnie z art. 85 prawa wekslowego.

maska
-

Inne czynności notarialne

Notariusz ze sporządzonych aktów notarialnych wydaje stronom wypisy aktu notarialnego, które mają moc prawną oryginału. Wypis to powtórzenie oryginału, lecz bez podpisów stron.

-

Z PRZYJEMNOŚCIĄ PROWADZIMY CZYNNOŚCI NOTARIALNE

linia

Masz pytania, chcesz uzyskać pomoc, poradę a może zamówić jedną z usług?
Kliknij w przycisk obok i napisz do nas. Postaramy się odpowiedzieć jak najszybciej.

 

"W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności. Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej."