Zadzwoń: |
![]() |
![]() |
Blog
W życiu każdego człowieka przychodzi moment, w którym musi zmierzyć się z kwestią dziedziczenia. W takich sytuacjach często pojawiają się pytania dotyczące różnic pomiędzy spadkiem a zachowkiem. I choć oba pojęcia dotyczą udziału w spadku, zdecydowanie różni je to, komu przysługują oraz w jaki sposób można się o nie ubiegać. Chcesz poznać te różnice? Przeczytasz o nich w niniejszym artykule.
Notariusze to prawnicy, którzy mają szczególne kompetencje w zakresie przygotowywania i uwierzytelniania dokumentów. W Polsce czynności notarialne są wykonywane przez notariuszy, którzy działają na podstawie ustawy z dnia 14 lutego 1991 r. - Prawo o notariacie.
Spadkobiercą może być każdy, niezależnie od wieku. W świetle prawa nawet osoby niepełnoletnie mają prawo do dziedziczenia. Czy jednak dziecko może samodzielnie dysponować majątkiem otrzymanym w spadku?
Postępowanie spadkowe po zmarłym przeprowadzane jest w celu potwierdzenia nabycia spadku. Można tego dokonać w sądzie lub przed notariuszem. Którą opcję wybrać? Jak przebiega ta procedura?
Zasadniczo do dziedziczenia dochodzi z mocy prawa w momencie otwarcia spadku, co następuje z chwilą śmierci spadkodawcy. Jednak ze względów praktycznych uzasadnione jest uzyskanie notarialnego poświadczenia dziedziczenia. Dzięki temu spadkobierca posiada dokument potwierdzający jego prawo do spadku, którym może legitymizować się np. w stosunku do osób trzecich.
Praca notariusza to nie tylko opracowywanie aktów notarialnych czy tworzenie uwierzytelnionych odpisów dokumentów. Są to naturalnie najbardziej znane czynności, jednak jest ich o wiele więcej. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że prawnik ma również mnóstwo obowiązków, które nie są już powiązane z bezpośrednim kontaktem z klientem.
Strona 1 z 3
- Poprzedni artykuł
- 1
- 2
- 3
- Następny artykuł