• notariusz

  Notariusze S.C. Anna Karczewska, Julia Tokarska - Mazanek

  Kancelaria Notarialna

  slide3
 • notariusz

  Notariusze S.C. Anna Karczewska, Julia Tokarska - Mazanek

  Kancelaria Notarialna

  slide1
 • notariusz

  Notariusze S.C. Anna Karczewska, Julia Tokarska - Mazanek

  Kancelaria Notarialna

  slide2

Kto dysponuje spadkiem niepełnoletniej osoby?

Spadkobiercą może być każdy, niezależnie od wieku. W świetle prawa nawet osoby niepełnoletnie mają prawo do dziedziczenia. Czy jednak dziecko może samodzielnie dysponować majątkiem otrzymanym w spadku?

Dziecko może odziedziczyć majątek, ale nie będzie nim swobodnie zarządzać

W świetle polskiego prawa zdolność do dziedziczenia ma każda osoba fizyczna, która żyje w chwili otwarcia spadku (czyli w dniu śmierci spadkodawcy). Co ciekawe, spadkobiercą może być nawet dziecko poczęte, a jeszcze nienarodzone, które ma prawo do dziedziczenia, jeśli urodzi się żywe. Z kolei noworodek może stać się pełnoprawnym spadkobiercą niezależnie od tego, jakie są jego zdolności do przeżycia.

Dziecko może stać się spadkobiercą, czy jednak prawo daje mu możliwość samodzielnego dysponowania odziedziczonym majątkiem? Otóż nie. Jeśli spadek przypadł w udziale osobie niepełnoletniej, prawo do zarządzania majątkiem mają jego rodzice lub opiekunowie. Taki stan trwa aż do ukończenia przez dziecko 18. roku życia.

Jak przekazać dziecko spadek?

Jeśli chcesz przekazać dziecku spadek, a nie wiesz, jak to zrobić, przede wszystkim zachęcamy do konsultacji ze specjalistą. Zapraszamy do naszej kancelarii notarialnej w Krakowie, gdzie uzyskasz wszystkie niezbędne informacje na temat spadków i testamentów notarialnych.

Osobie niepełnoletniej najlepiej przekazać spadek, sporządzając uprzednio testament, w którym zapisana zostanie część lub całość majątku. Inną opcją jest uwzględnienie w testamencie zapisu zwykłego lub windykacyjnego.

Nadal często praktykowana forma przekazywania majątku niepełnoletnim w formie darowizny niekoniecznie jest korzystna, gdyż w tym przypadku majątek brany jest pod uwagę przy obliczaniu zachowku. Lepiej przygotować u notariusza testament z zapisem zwykłym.

-

POZOSTAŁE USŁUGI

maska
-

Akty notarialne i poświadczenia

Sporządzamy akty notarialne, w tym między innymi umowy sprzedaży, darowizny, umowy przedwstępne. Tworzymy również testamenty, umowy o podział majątku wspólnego, poświadczenia.

maska
-

Akty poświadczenia dziedziczenia

Sporządzamy akty poświadczenia dziedziczenia mające skutki prawomocnego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku.

maska
-

Doręczenia oświadczenia

Na żądanie strony doręczamy na piśmie jej oświadczenie, mogące mieć skutki prawne, wskazanej przez nią stronie przeciwnej.

maska
-

Spisywanie protokołów

Spisujemy protokoły w formie aktu notarialnego walnych zgromadzeń organizacji społecznych, stowarzyszeń, spółdzielni, spółek i innych osób prawnych w przypadkach prawem przewidzianych.

maska
-

Sporządzanie protestów weksli i czeków

Sporządzamy protesty weksli i czeków. Protest weksla jest aktem publicznym, sporządzanym przez notariusza zgodnie z art. 85 prawa wekslowego.

maska
-

Inne czynności notarialne

Notariusz ze sporządzonych aktów notarialnych wydaje stronom wypisy aktu notarialnego, które mają moc prawną oryginału. Wypis to powtórzenie oryginału, lecz bez podpisów stron.

-

Z PRZYJEMNOŚCIĄ PROWADZIMY CZYNNOŚCI NOTARIALNE

linia

Masz pytania, chcesz uzyskać pomoc, poradę a może zamówić jedną z usług?
Kliknij w przycisk obok i napisz do nas. Postaramy się odpowiedzieć jak najszybciej.

 

"W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności. Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej."