Dlaczego warto sporządzić testament u notariusza
Warto podkreślić, że osoba, która chce sporządzić testament powinna mieć pełną zdolność do czynności prawnych, czyli mieć ukończone 18 lat i brak ubezwłasnowolnienia. Ponadto testamentu nie można sporządzić przez przedstawiciela ustawowego czy pełnomocnika. Innymi słowy rodzic nie może sporządzić testamentu w imieniu swojego małoletniego dziecka. Kolejnym warunkiem jest to, że osoba spisująca testament powinna być świadoma, że jej zachowanie spowoduje skutek w postaci sporządzenia testamentu i mieć wolę jego sporządzenia. Trzeba pamiętać także, że dokument musi być sporządzony w jednej z przewidzianych w prawie form testamentu. W innym wypadku nie może być on uznany.
Jak sporządzić testament
Testament można sporządzić na trzy sposoby: własnoręcznie, z udziałem notariusza oraz przed wójtem, sekretarzem gminy czy też kierownikiem urzędu stanu cywilnego w obecności dwóch świadków. Mimo że najwygodniejszą formą sporządzania testamentu jest własnoręczne jego spisanie ma on wiele mankamentów, z których największy, jest fakt, że spadkobiercy mogą podważyć jego autentyczność. Dodatkowo podczas jego sporządzania można zapomnieć o ważnym elemencie, którego brak może być podstawą do jego unieważnienia. Uniknięcie takich problemów jest możliwe, kiedy akt ostatniej woli sporządzany jest przed notariuszem w formie aktu notarialnego. Dzięki temu istnieje pewność, że dokument zostanie prawidłowo i precyzyjnie spisany co uniemożliwi próby jego obalenia.
Zalety testamentu notarialnego
Powyżej wymieniona zaleta nie jest jedyną, która charakteryzuje testament notarialny. Kolejnym jest wyznaczenie obowiązków dla spadkobierców. Wynika to z faktu, że testament notarialny ma szeroki wachlarz instrumentów prawnych, których specyfikę wyjaśni notariusz i dobierze dla nas najlepsze rozwiązania. W formie tegoż aktu notarialnego można zawrzeć np. zapisy i polecenia obciążające spadkobierców określonymi świadczeniami czy zadaniami do wykonania. Kolejną kwestią jest bezpieczeństwo przechowywania testamentu, który pozostaje w kancelarii.