Akt notarialny – co musi zawierać i kto może go sporządzić?
Informacje te znajdziemy w ustawie z 14 lutego 1991 roku Prawo notarialne. Ta sama ustawa definiuje akt notarialny jako dokument urzędowy potwierdzający wyrażenie woli. Ponadto w polskim systemie prawnym ustawodawca wymaga formy aktu notarialnego do zachowania ważności niektórych czynności prawnych. Akt notarialny to czynność zajmująca centralne miejsce wśród zadań notarialnych. Jego specyfika jest fakt, że może być on sporządzony wyłącznie przez notariusza.
Co musi zawierać akt notarialny
W akcie notarialnym powinno znaleźć się kilka obowiązkowych zapisów. Należą do nich dzień, miesiąc i rok sporządzenia aktu notarialnego, a nawet, kiedy żądają tego strony – godzinę i minutę rozpoczęcia jego spisania. Konieczne jest także zawarcie informacji o miejscu sporządzenia aktu. W każdym akcie notarialnym musi znaleźć się również imię, nazwisko oraz siedziba kancelarii notariusza, a jeśli akt sporządzany jest przez zastępcę musi znaleźć się w nim dodatkowo imię i nazwisko zastępcy. W kolejnej części muszą znaleźć się imiona, nazwiska, imiona rodziców i miejsce zamieszkania osób fizycznych, nazwę oraz siedzibę odrób prawnych lub innych podmiotów, które biorą udział w akcie. Ponadto umieszcza się w nim oświadczenia stron, z powołaniem się w razie potrzeby na okazane przy akcie dokumenty, stwierdzenie, na żądanie stron, faktów i istotnych okoliczności, które zaszły podczas spisywania aktu, stwierdzenie, że akt został odczytany, przyjęty i podpisany, podpisy biorących udział w akcie oraz osób obecnych przy jego sporządzaniu, a także podpis notariusza.
Kto może sporządzić akt notarialny
Akt notarialny może sporządzić jedynie notariusz, jako osoba zaufania publicznego. W szczególnych przypadkach i tylko pod warunkiem uzyskania od ministra sprawiedliwości upoważnienia na piśmie wydanego na wniosek ministerstwa spraw zagranicznych akty notarialne może sporządzać również polski konsul.